Zasada nakładania warstw jest prosta: warstwa po warstwie dostosowujemy się do różnych warunków pogodowych. Każda warstwa odzieży ma określony cel – a dzięki odpowiednim fasonom, sprytnie połączonym, jesteś doskonale wyposażony na każdą pogodę. 

Jeśli jest mokro lub zimno, nosimy więcej warstw niż w letni dzień. To jasne. Jeśli pogoda się zmieni, ubieramy się na cebulkę lub nakładamy kolejne.


Podczas nakładania warstw należy wziąć pod uwagę pewne rzeczy. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie zadania są wykonywane przez poszczególne warstwy i jak najlepiej je łączyć.

Przy chłodniejszych warunkach, zakładamy coraz grubsze warstwy odzieży. Przy cieplejszych warunkach mniej i cieńsze warstwy. 

Zima :

Bielizna termiczna ( baselayer ) + bluza ( Midlayer ) lub kurtka izolacyjna + powłoka. 

WARSTWA PODSTAWOWA

Bielizna termoaktywna odprowadza pot z dala od ciała. Podstawą systemu warstwowego jest dobór materiału i grubości. Na przykład, w zależności od aktywności, nosisz bawełnę, która jest przyjemna dla skóry, a włókna syntetyczne są szczególnie lekkie i szybciej odprowadzają pot z ciała. Bardzo szybko wysychają, dzięki czemu idealnie nadają się do stosowania w sportach powodujących pocenie. Wełna merino ma również właściwości regulujące temperaturę, jest bezwonna i zapewnia optymalny mikroklimat.
Bielizna Black YAK zaprojektowana tak, aby szwy nie ocierały się o skórę.

WARSTWA ŚRODKOWA

Warstwa środkowa jest klasycznie noszona jako druga warstwa. Wybór warstwy pośredniej powinien być dobrze przemyślany. Jeśli jest za cienka, ochładzamy się. Jeśli jest za gruba, bardzo szybko się przegrzewamy. Latem Midlayer powinien zatem być raczej chłodnym długim rękawem, a zimą polarem, kurtką typu softshell lub nawet ocieplaną kurtką. Dobre warstwy pośrednie charakteryzują się tym, że są niezwykle oddychające. Niektóre warstwy środkowe są wyposażone w wiatro- i wodoodporne materiały, dzięki czemu można je również nosić jako warstwę zewnętrzną.

WARSTWA IZOLACYJNA

Kurtki izolacyjne zapewniają optymalne zatrzymywanie ciepła. W niskich temperaturach utrzymują ciało w cieple i chronią przed wiatrem, aby zapobiec wychłodzeniu. Wypełnienia puchowe obiecują najlepszy stosunek ciepła do wagi, a syntetyczny materiał izolacyjny ma tę zaletę, że utrzymuje ciepło nawet w stanie mokrym i optymalizuje oddychalność.

WARSTWA WIERZCHNIA

Kurtka wierzchnia to najbardziej zewnętrzna warstwa. Kurtki Shell chronią przed wilgocią i wiatrem, a jednocześnie są oddychające. Dodatkową wentylację i wentylację warstw spodnich zapewniają szczeliny wentylacyjne w niektórych produktach. Materiał, z którego wykonane są shelle, jest niezwykle wytrzymały, dzięki czemu chroni również inne warstwy przed kamieniami o ostrych krawędziach.